Intézményeink
Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Gimnázium
főigazgató: Lavaj Árpád
telefon: +36 35 301 982
http://www.sztimre-bgy.edu.hu/
A Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Gimnáziumot 33 éve alapította a balassagyarmati Római Katolikus Plébániahivatala, fenntartója a Váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága (EKIF).
Iskolánkban három feladatellátási helyen folyik az oktató-nevelő munka: Balassagyarmaton kettő (Szabó Lőrinc u. 1.és Ady Endre út 1./a), míg Cserhátsurányban egy feladatellátási hellyel, mely tagintézményként működik.
Iskolánkban a gimnáziumi képzés hatévfolyamos rendszerben működik. Az általános iskolások közül a hatodikos diákok számára hirdetünk – hetedik évfolyamtól, hat éven keresztül tartó – gimnáziumi oktatást, ezenkívül a nyolcadik évfolyamosok számára is biztosítunk felvételi lehetőséget, sikeres felvétel után kilencedik évfolyamra csatlakoznak be.
Hatévfolyamos gimnáziumi oktatásunk az iskola főépületében kap helyet, melynek során törekszünk arra, hogy a tanulókat versenyképes tudással felvértezve a felsőoktatás felé irányítsuk. Szakmailag kiválóan képzett tanáraink segítségével több tantárgyból fektetünk nagy hangsúlyt az emelt óraszámú oktatásra, így angol és német nyelvből, magyarból, történelemből, digitális kultúrából, matematikából és iskolánk jellegéből és szellemiségéből adódóan katolikus hittanból is.
Kitűzött céljaink közé tartozik az emberi lélek és érték feltárása és fejlesztése, a vallásos szemlélet terjesztése, a hitéleti szerepek ellátása. Törekszünk arra, hogy a tanulók megértsék, hogy a tudományok megismerése mellett miért szükséges mai világunkban az erkölcsi nevelés.
Jó kapcsolatot ápolunk a város plébániáival. Diákjaink rendszeresen vesznek részt ezekben a templomokban tartott szentmiséken és az egyházi szervezésű programokon, táborokban.
Az oktatás egésze során megragadunk minden alkalmat arra, hogy sikerélményhez juthassanak tanulóink, mert csak ez járulhat hozzá a megfelelő tudás kialakulásához. A tanulás nem jöhet létre érzelmi nevelés nélkül. Az igazán kiemelkedő tudású diákjainkat elismerjük és jutalmazzuk.
A sportoláshoz is adottak a kulturált feltételek. Rendezvények tartására is alkalmas tornatermünk, műfüves pályánk, országos sportversenyeket is rendezünk.
Mint minden érettségit adó intézményben, így nálunk is az érettségi vizsga megkezdésének az 50 óra közösségi szolgálat megléte a feltétele, melyhez iskolánk természetesen segítséget biztosít. (Az előző tanévtől már közel 100 intézménnyel, egyesülettel és önkormányzattal van együttműködési szerződésünk)
Minden évben színes programokkal készülünk a Fenntarthatósági, a Pénz7 – Pénzügyi és vállalkozói és a Digitális témahét megtartására. Külső előadók, játékos foglalkozások, online szabadulószoba segíti diákjainkat ismeretszerzését. A Magyar Diáksport Napja alkalmából iskolánk tanulói minden évben játékos sportvetélkedőkön vesznek rész.
Hangya- vagy gólya-, illetve szalagavatót, gólyatábort minden iskolában rendeznek. Nálunk is! J DE Palacsintafesztivált, Szüreti kavalkádot, Nyári kirajzást és színházi napokat már nem minden intézmény mondhat magáénak!
Szent Imre Napok színes programjai számos diákot vonzanak az egyházmegyéből, a városból és környékéről, valamint a határon túlról is. Iskolánk több területen (sport, művészet, irodalom, matematika, történelem, idegen nyelv, hittan, stb.) szervez versenyeket, egyházmegyei szinten, melyeken a világi iskolák diákjait is szívesen látja. A Szent Imre Galéria évente többször várja az érdeklődőket megújuló kiállításaival.
A rendhagyó irodalom- és történelemórák, színházlátogatások, osztálymisék, lelki napok (tanároknak és diákoknak) ugyanúgy részei a tanévnek, mint a Rákóczi Szövetség által támogatott, és a Határtalanul program keretében, valamint önerőből megrendezett utazások (diákjaink a közelmúltban eljutottak Felvidékre, Kárpátaljára, Erdélybe, Délvidékre és Partiumba).
Iskolai életünk szerves része diákjaink felkészítése a pályaválasztásra. Tanulóinkat a legkisebbektől a legnagyobbakig különböző foglalkozásokkal, beszélgetésekkel, szakmák megismertetésével segítjük a jövendő foglalkozásuk, a megfelelő középiskola, felsőoktatási intézmény kiválasztásában.
Általános iskola hetedik és nyolcadik évfolyamos diákjai rendszeresen ellátogatnak a szakképző intézményekbe, hogy betekintést nyerjenek a különböző szakmák nyújtotta lehetőségekről.
E tevékenységek mellett minden évben pályaválasztási napot tartunk diákjainknak. Ez a nap csak a pályaválasztásról szól tanulóinknak.
A felső tagozatos diákok ellátogatnak a helyi középiskolákba és vállalatokhoz, hogy megismerkedjenek a különböző szakmákkal.
Gimnáziumi tanulóink számára felső oktatási intézmények (ELTE, BME, MATE, Óbudai Egyetem, Apor Vilmos Katolikus Főiskola, Neumann János Egyetem, Széchenyi István Egyetem, Miskolci Egyetem, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem), technikusi képzést biztosító középiskolák és nagyvállalatok képviselői tartanak előadásokat a különböző érettségi utáni lehetőségekről.
A felsőoktatási intézményekkel szoros kapcsolatot építettünk ki. Rendszeresen kapunk tőlük tájékoztatást középiskolások számára indított programokról. Partnerintézménye vagyunk a Pázmány Péter Katolikus Egyetemnek.
Nyáron több tematikus tábort szervezünk kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A nyári napközis tábor mellett balatoni, kézműves és hittanos tábort is szerveztünk, valamint részt vettünk az Erzsébet-táborokban is. Diákjaink körében népszerű a Tisza tavi vízi vándortábor, és a túrázást kedvelők számára szervezett vándortábor, ahol Magyarország valamelyik hegységét barangolják be egy hét alatt.
Intézményünk 2018 márciusában elnyerte az Akkreditált kiváló Tehetségpont címet. Sokszínű lehetőséget biztosítunk diákjaink számára a képességeik kibontakoztatásához.
A foglalkozások feladata az iskola életének színesebbé tétele, a diákok személyiségének, kreativitásának fejlesztése.
A tehetségek, képességek kibontakoztatását segítő tevékenységek:
- a tehetséggondozó, fejlesztő foglalkozások (diákszínjátszókör, énekkar);
- képesség-kibontakoztató felkészítés és integrációs felkészítés;
- iskolai és iskolán kívüli versenyek, vetélkedők, bemutatók (szaktárgyi, sport, kulturális stb.);
- a közép- és felsőfokú továbbtanulás irányítása, segítése;
- iskolai sportkör, szakkörök, iskolai táborok;
- a tanulók szabadidejének szervezése (tanórán kívüli foglalkozások, szabadidős tevékenységek, szünidei programok);
- szabadidős foglalkozások (pl. színház- és múzeumlátogatások)
Tanév végén tehetségnapot szervezünk tanulóink számára, ahol bemutathatják önmagukat, milyen tevékenységet folytatnak, milyen versenyeken vettek részt. A tehetséggondozás keretében diákjaink részt vesznek országos pályázatokon is.
A pályázataink eredményességét mutatja, hogy a tavalyi tanévben is például a Nők a Tudományban Egyesület és a Morgan Stanley Magyarország Elemző Kft. SMARTIZ országos programjába is bekerült egy diáklányunk a 10. évfolyamról.
A nyelvtanulás fontos, mert egyre több munkahelyen kérik a valós nyelvtudást, nyelvismeretet. Iskolánkban magas szintű angol és a német idegen nyelvoktatás folyik. Sok diákunk már 10. év végére nyelvvizsgát szerez, majd ezt követően előrehozott érettségi vizsgát tesz valamelyik idegen nyelvből.
Iskolánk együttműködik az Egyesek Ifjúsági Egyesülettel, melynek eredményeként három gimnáziumi osztályban tartottak játékos foglalkozásokat nemzetközi önkénteseikkel.
Erősségeink
- Családias légkör
- Empátia, együttműködés
- Pezsgő diákélet
- Innováció, hagyományápolás
- Korszerű ismeretek
- Hitéleti és közösségépítő programok
- Keresztény értékrend
- Kiemelt tehetséggondozás
- Használható nyelvtudás, külföldi iskolai kapcsolatok
- Sikeres versenyek-kimagasló eredmények